Maraton Pisania Listów Amnesty International

We wtorek (5 grudnia 2017) w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Uczniowie pisali listy w obronie:

HANAN BADR EL-DIN
Grożą jej zarzuty za poszukiwania zaginionego męża

W lipcu 2013 roku, kiedy zaginął mąż Hanan Badr el-Din, jej życie całkowicie się zmieniło. Nieustępliwe poszukiwania zaginionego męża spowodowały, że poznała inne osoby, których bliscy zostali zatrzymani przez egipskie siły bezpieczeństwa. Publiczne ujawnianie zaginięcia setek osób w Egipcie oraz szukanie informacji o mężu doprowadziły do tego, że Hanan została aresztowana na podstawie fałszywych zarzutów i grozi jej teraz 5 lat pozbawienia wolności. Wezwij władze Egiptu do wycofania wszystkich zarzutów oraz bezwarunkowego i natychmiastowego uwolnienia Hanan.

MAHADINE

Grozi mu więzienie za posta na Facebooku

Tadjadine Mahamat Babouri, powszechnie znany jako Mahadine, jest cyberaktywistą, ma siedmioro dzieci. We wrześniu 2016 roku opublikował na Facebooku filmy krytykujące rząd Czadu. Kilka dni później porwano go z ulicy, a następnie przez wiele tygodni był bity i skuty łańcuchami. Grozi mu dożywocie, jest poważnie chory na gruźlicę, którą zaraził się w więzieniu. Pilnie potrzebuje opieki medycznej. Odważne wypowiadanie swoich opinii nie powinno doprowadzić do utraty wolności. Wezwij władze Czadu do natychmiastowego uwolnienia Mahadine’a.

CLOVIS RAZAFIMALALA

Skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego

Clovis Razafimalala za wszelką cenę stara się chronić las deszczowy na Madagaskarze. Drzewa różane są cenne, a zagraża im skorumpowana sieć przemytników, którzy je sprzedają. Nielegalny handel osiągnął wartość miliarda dolarów. Odwaga Clovisa i działania w celu ochrony rzadkich drzew o rubinowym kolorze sprowadziły na niego niechcianą uwagę. Został skazany na podstawie fałszywych zarzutów i w każdej chwili może trafić do więzienia. Wezwij władze Madagaskaru do natychmiastowego unieważnienia wyroku Clovisa.

Kogo jeszcze bronimy w tym roku?

Czym jest Maraton?

Maraton odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W Polsce piszemy w setkach miejsc w całym kraju – w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

Lidia Leszczyńska

Beata Wasiak